ПОЛIТИЧНИЙ АНАЛIЗ

ТЕОРIЯ, ОЦIНКИ ТА ДОСЛIДЖЕННЯ

Від “А” до “Я”. Тлумачний словник сленгу політтехнолога

Політичні терміни мають здатність впливати на людей. Вони вводять нас в оману, збивати з пантелику, приховують істину, або ж надихають.  У рубриці «Від  А до Я»  ми розкладемо політичну мову на  складові частини, щоб краще зрозуміти глибинний  зміст  та справжнє значення термінів  сучасної української політики. 

А

Абсентеїсти, абсенти – (від лат. absens (absentis) – відсутній) – виборці, що постійно ухиляються від участі у виборах.

Адміністративно-економічні групи  – неформальні ті­ньові союзи, які об’єднали в собі представни­ків державного апарату, суб’єктів економічної діяльності (часто на регіональній основі) та структури кримінального світу. Синоніми: олігархічні групи, фінансово-промислові групи. 


 

Б

Болото (електорат рухливий) – коло виборців, що не мають сталих політичних поглядів та тих, які приймають рішення про підтримку того чи іншого кандидата (партії) під впливом інтенсивної агітації на заключному етапі виборчої кампанії.  Часто такі виборці приймають електоральне  рішення  прямо на виборчій дільниці удень голосування.


В

Варяг (парашутист) (жарг.) – кандидат, що балотується не за місцем проживання. Як правило, знаходиться у гіршому стартвому становищі по відношенню до  місцевих кандидатів, через що потребує серйозніших ресурсів на рекламу. Часто варягу доводиться боротися з поширеним у деяких місцевостях України фактором “місцевого патріотизму”, що виявляється у електоральному несприйнятті” чужинців”. 

 


Л

Латнетний корупціонер – прихований корупціонер; той, що не виявляє себе видимими ознаками. Відносно нове поняття, що з’явилося в українській політиці через наявність великої кількості чиновників, схильних до корупційних дій, але які у той же час діють дуже обережно та певний час зберігають інертність всередині бюрократичної системи.


П

Політичні технології – це сукупність найбільш доцільних прийомів, засобів, процедур реалізації функцій політичної систем спрямована на підвищення ефективності політичного процесу та досягнення бажаних результатів в сфері політики. Політичні технології містять в собі як прийоми досягнення негайних локальних короткочасних результатів (тактика), так і отримання глибинного, глобального, тривалого ефекту (стратегія). Використання тих чи інших політичних технологій визначає ефективність політичного управління, регулювання політичних процесів, стійкість політичної системи і всього політичного простору. Політичні технології в більшому ступені визначаються типом суспільного розвитку (домінування в ньому еволюційних чи революційних процесів), характером режиму (демократичний, тоталітарний та ін.).


Ч

Чорнуха (жарг.) – продукт чорних виборчих технологій (переважно анонімний), що характеризується порушенням прийнятих у суспільстві етичних та правових норм, тобто містить елементи наклепу, образ та інших непристойних дій на адресу конкурентів. Типовими зразками чорнухи є нічні дзвінки «агітаторів», псевдо запрошення, листівки з наклепом або неправдивою інформацією про кандидата.